A cukorbeteg bőr ápolása

Miről ismerhető fel a cukorbeteg ember bőre?
Szükség van-e egyáltalán másfajta kezelési módra mint normál esetben?
A lábápoló számára nagyon fontos szempont, hogy a Vendége szenved-e cukorbetegségben illetve valamilyen érrendszeri megbetegedésben. A bőr nagyon hamar jelez, sok esetben a vendég nem is tud róla, hogy emelkedett a vércukor szintje, de a bőrén már látszanak a betegség tünetei.
A hosszabb ideje fennálló cukorbetegség esetén az emelkedett vércukorszint károsítani kezdi a végtagok hajszálereit és idegeit. Ilyenkor az érzőidegek is károsodni kezdenek ezért a beteg kevésbé vagy nem is érzi a fájdalmat. Kisebb sérülések esetén ez problémát okoz, hiszen a hámhiány utat nyit a kórokozóknak , baktériumoknak, gombáknak. Mivel a szövetek cukorszintje magasabb ez nagyon kedvez a gombás fertőzéseknek valamint a baktériumok szaporodásának. A sebek nehezen gyógyulnak mivel a vérellátás nem megfelelő. Ha nem vigyázunk könnyen elfekélyesedhet a lábszár.
A cukorbeteg ember lábának bőre úgynevezett "üvegbőr".
Jellemzői: színe rózsaszín a bőrkeményedés pedig szürkés színű ellentétben a normál sárgás színezettel. A bőr nagyon vékony hamar megszárad és szinte törik a bőr a kés használatakor.
Éppen ezért az ilyen bőrt egyáltalán nem célszerű a hagyományos módszerrel kezelni.
Ilyen esetekben mindenképpen javaslom a szikementes bőrápolást ahol kés illetve penge használata nélkül is nagyon jól lehet kezelni a problémás területeket nem beszélve arról, hogy nem okozunk semmiféle hámsérülést.
Alkalmazható még ilyen esetben a gépi vizes pedikűr is, ugyanis a folyamatos nedvesítéssel elkerülhető, hogy a bőr kiszáradjon és sérülést okozzunk.
A napi rendszeres lábápolás szintén elengedhetetlen, ma már vannak kifejezetten diabéteszes lábra való krémek aminek rendszeres használatával nagy mértékben vissza tudjuk állítani a bőr normál állapotát és kezelhetőbbé válik a láb.