Körömbetegségek, körömelváltozások
A lábápolás részét képezi a körmök rövidítése formázása. Ahány ember annyiféle körömforma létezik. Életünk során azonban megváltozhat mind a köröm formája, mind a színe. Ennek az oka lehet valamilyen külső tényező vagy belső szervi probléma.
Alakilag az alábbi körömformák léteznek:
Lapos köröm: Ilyenkor a körömnek hiányzik a normál kettős "C" íve
Karvalyköröm: a köröm hosszanti íve hangsúlyosabb
Sas köröm: Ebben az esetben a köröm mindkét "C" íve hangsúlyos
Karomállású köröm: a szabadszél karomszerűen befordul a körömágy felé
Kanál alakú köröm: a köröm kettős íve nem domború hanem homorú
Kos/szarv alakú köröm: a köröm oldal irányban felcsavarodik a körömtestre.
Ezek a deformitások a legtöbb esetben veleszületett elváltozások.
Vannak azonban olyan típusú deformitások amelyekre nem árt odafigyelni mert betegséget vagy pedig valamilyen hiányállapotot jelezhetnek.
Az "óraüveg köröm dobverő ujjakkal" általában elhúzódó szív és érrendszeri betegséget jelez, illetve a tüdő és nyirokrendszer megbetegedések kísérő tünetét jelzi. Ez igen gyakran előforduló deformitás ezért ha ilyet tapasztalunk mindenképp érdemes odafigyelni magunkra vagy elmenni egy kontroll vizsgálatra.
A köröm fellemezesedése ill. felrostozódása utalhat vashiányos állapotra illetve valamilyen vegyi anyag okozta elváltozásra. Ebben az esetben a köröm a szabadszél felől lemezesen felrostozódik majd lap szerint felhasad.
Barázdált köröm: Lehet hosszanti vagy haránt. Oka lehet a gyakori körömágy gyulladás vagy rágott köröm. Ha valakinek hosszan tartó krónikus betegsége van akkor szintén barázdálttá válik a köröm ami a mátrix elégtelen működésének köszönhető.
Ezek a leggyakoribb alaki elváltozások amire mindenképpen érdemes odafigyelni kiemelten a nem velünk született elváltozásokról. Leggyakoribb az óraüveg köröm dobverő ujjakkal ami nemcsak a lábon hanem a kéz ujjain is feltűnő lehet.