Mit jelez a köröm színének elváltozása?
A köröm színének elváltozásai
Gondolom mindenkivel előfordult már, hogy egy nem túl jól irányzott rúgás után jól belilult majd befeketedett a körme, rosszabb esetben le is esett. Ezek a mechanikai sérülések okozta színelváltozások amelyek egy idő múlva el is múlnak azon kívül, hogy nagyon kellemetlenek szerencsére ritkán okoznak maradandó elváltozást. De mi a helyzet akkor amikor semmilyen különösebb hatás nem éri a körmöt mégis megváltozik a színe.
Fekete elszíneződés lehetséges okai:
A körömlemez elfeketedése mögött több ok is állhat. A körömlemez alatti vérömleny az egyik lehetséges ok ami egy erősebb ütés, rúgás vagy valamilyen külső mechanikai sérülés következtében alakul ki.
A másik lehetséges ok a körömlemez alatti rosszindulatú daganat (melanóma). Ezért ha minden különösebb ok nélkül alakul ki egy ilyen jellegű elváltozás akkor minél hamarabb forduljunk orvoshoz.
A fehér, fehéres elszíneződés mögött is többféle probléma állhat.
A fehér foltok érinthetik az egész körmöt is ami májbetegségre utalhat.
Önmagában is előfordulhat vagy a holdacskával párhuzamosan is elhelyezkedhet.
Oka lehet a körömlemez tökéletlen elszarusodása, körömgomba vagy a nem megfelelő körömvágás következtében a körömlemez közé került levegő is okozhatja.
A körmöt ért vegyi hatás illetve ekcéma is előidézheti.
Fólsav illetve cink hiány esetén is jellemző a fehér foltok megjelenése.
Fekete, szürke, sárga vagy barna elszíneződés lehetséges okai:
Elsődleges okok között kell említeni a nikotint amely sárgára színezi a körmöket.
Egyes gyógyszerek is előidézhetnek színelváltozásokat.
A másik leggyakoribb ok a gombás megbetegedés hiszen a penészgomba gyakran barnás vagy akár zöldes szürkés árnyalatú is lehet.
A kék színű köröm szinte minden esetben a szervezetben jelenlévő vérképzési zavarra utal. Szívroham esetében is a körmök színe szinte azonnal megváltozik így ha ilyen típusú hirtelen elváltozással találkozunk minél előbb forduljunk orvoshoz.