Talpgörcs - mit tehetünk ellene?

2021.07.03

A váratlanul jelentkező, éles fájdalom az izmok hirtelen összehúzódásának következménye, ami akár hosszabb ideig is fennállhat. Ugye sokunk számára ismerős az érzés. De vajon milyen okok állhatnak a háttérben? 

 A gyakran éjszaka jelentkező talpgörcs sokak számára ijesztő lehet hiszen ilyenkor szinte mozgásképtelenné válik a görcsbe rándult testrész. A jelenség független az életkortól és jó egészségi állapot esetén is előfordulhat, bár tény hogy rosszabb egészségi állapotban levő embereknél ill. idősebb korban gyakoribb jelenség.

A talpgörcs jelezhet izomműködési zavart, aminek oka általában az elégtelen keringés. Ha túlterheljük és nem pihentetjük eléggé lábainkat, ha túl szoros, vagy kényelmetlen cipőben járunk, ha a nagy melegtől vagy a hirtelen hőmérséklet ingadozástól akadozni kezd a keringésünk, a hirtelen beálló görcs szinte borítékolható.

További okok közé tartozik, ha sportoláskor megfeledkezünk a bemelegítésről vagy a nyújtásról, nem iszunk elég folyadékot, és ezzel együtt nem pótoljuk megfelelően szervezetünk ásványi anyag szükségleteit: a kalcium és magnézium hiánya a szervezetben gyakran eredményez izomgörcsöket.

A különféle, helytelen életmódból fakadó alapbetegségek: visszerek, cukorbetegség, pajzsmirigy vagy alkohol problémák, kiszáradás, szív- és érrendszeri betegségek is eredményezhetik a kellemetlen és rendszeresen jelentkező görcsöket.

TALP GÖRCS: MIT TEHETÜNK ELLENE?

Lélegezzünk lassan és mélyen, és közben koncentráljunk a görcsbe rándult felületre. Miután a légzésünket sikerült lelassítani, próbáljuk meg lassan és óvatosan nyújtani, masszírozni és lazítani a görcsbe rándult izmokat. Ha képesek vagyunk rá, álljunk lábra, mozgassuk meg a talpat, próbáljunk meg tenni pár lépést. A bőrön át felszívódó magnézium tartalmú krémek sokat segíthetnek a görcsök oldásában.

Hosszú távon fontos a napi 2 liternyi folyadékbevitel, csökkentett nátriumtartalmú sóban, rostban, vitaminokban gazdag táplálkozás, és ami szinte elengedhetetlen: a rendszeres, jó minőségű, elegendő mennyiségű alvás.

Viseljünk jó minőségű cipőt amelyben a láb teherelosztása egyenletes. Esténként érdemes felpolcolni a lábat a megfelelő keringés fenntartása érdekében.

LÁBUJJ GÖRCS

Előfordul, hogy a görcsök nem a talpból, hanem a lábujjból indulnak. Ebben az esetben is érdemes felülvizsgálni, biztosan a megfelelő méretű és belső elosztású cipőt viseljük-e.  Egy nem megfelelően kiválasztott sportcipő is okozhat lábujj görcsöket. A nem elegendő folyadékbevitel és az ásványi anyagok hiánya is kiváltó ok lehet a lábujj görcsök jelentkezésénél.

TALPGÖRCS LELKI OKAI: NE FELEDKEZZÜNK MEG RÓLUK SEM

Végezetül ne feledjük: az okok között nem szabad elhanyagolni a szabad szemmel nem láthatóakat sem. Aki rendszeresen "görcsöl" a problémákon, túl stresszes életet él, nyugtalanul és keveset alszik, az nagyobb eséllyel szenved a rendszeres talpgörcsöktől. Próbáljuk csökkenteni a stresszt a mindennapjainkban. Iktassunk be valamilyen kedvelt mozgásformát az életünkbe ami lehet akár rendszeres séta vagy egy könnyed kerékpározás. A folyadékbevitelről pedig szintén ne feledkezzünk meg. Ha mindezek ellenére rendszeresen görcsöl a talpunk keressünk fel szakembert a problémával.


© 2021 Fitt-Pedikűr Budapest, 1204. Nagysándor József utca 52.
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el