Tobozmirigy a biológiai óránk vezérlője
Tobozmirigy

A talpmasszázs során a hormonrendszer részeként egy igen aprócska szerv zónáját is stimuláljuk. Ez nem más mint a tobozmirigy. Ennek a zónának az érintése nagyon kellemesen hat az emberekre, megnyugszanak akár el is szundítanak a masszázs alatt. A tobozmirigy feladata rendkívül összetett és nagyon fontos szerepet játszik szervezetünk regenerálódásában valamint szabályozza az ember alvási ciklusát.
A tobozmirigy - más néven epifízis, egy nagyon titokzatos szervünk. Az agy közepén helyezkedik el olyan mint egy kis fenyőtoboz, kb. borsószem nagyságú.
A hormonrendszerhez tartozik, egyik legfontosabb feladata a melatonin termelése ami szabályozza az alvás-ébrenlét ciklusát.
A biológiai órád fő vezérlője
Amikor sötét van több melatonin termelődik ezért leszünk álmosak. Hajnali 3-4 óra körül éri el a termelésének csúcsát. A mesterséges világításnak köszönhetően azonban a melatonin sem úgy termelődik mint régen, hiszen a világítás által kitolódtak az ébrenlét órái.
Nappal egészen kevés termelődik belőle. Ideális esetben a tobozmirigy aktivitása felveszi a nappalok és éjszakák váltakozásának természetes ritmusát.
Ha megfelelően működik akkor mi is lassabban öregszünk. Hogy miért?
A pihentető alvás minden ember számára nagyon fontos lenne hiszen ilyenkor regenerálódik a szervezet. Ezért viszont a melatonin felelős. Hiánya számos betegség kialakulásában szerepet játszik. Az alvás minősége kihat a hormonrendszerünkre, az anyagcserénkre illetve az immunrendszerünkre is.
Ha valaki krónikus fáradságban szenved nagy valószínűséggel túl sok melatonint termel a tobozmirigye. Télen például borúsabbak a nappalok így fokozódik a hormontermelés így álmosabbnak is érezzük magunkat.
Szellemi frissességünket és hangulatunkat is nagy mértékben befolyásolja a melatonin szintje. Menstruációs zavar fokozott vágy az alkohol iránt vagy emlőfájdalom mind lehet oka a tobozmirigy nem megfelelő működésének.

Mivel segíthetjük elő a megfelelő működést?
Leginkább azzal, ha éjszaka alszunk és nappal aktivizáljuk magunkat. Fontos lenne, hogy teljesen sötét szobában aludjunk mert a beszűrődő fények zavarják a tobozmirigy működését. Telefonjainkat kapcsoljuk ki vagy tegyük távolabb az ágyunktól, hogy a kibocsájtott jelek ne zavarják meg a tobozmirigy működését.
A meditáció fokozza a melatonin termelést ezért van az, hogy akár bele is alszunk a meditációba, vagy pedig sokkal pihentetőbb az alvásunk és ébredés után is kipihentebbnek érezzük magunkat.